Cuma Suresinin Faydaları ve Faziletleri Nelerdir? 

 Cuma Suresinin Faydaları ve Faziletleri Nelerdir?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Cuma Suresini okuyan kişiye, Müslüman şehirlerden bir şehirde Cuma Namazına gelen ve gelmeyenlerin sayısınca on sevap verilir.”(1)
Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) uyumadan önce Müsebbihat (İsra, Hadid, Haşr, Cuma, Saff, Teğabün ve A’la) Surelerini okurdu.(2)

Rivayet Edildi ki:

Kısmeti kapalı olanlar, Cuma Suresini günde 3, 5 veya 7 kere okursa, kısmetleri açılır. Allahü Teala en kısa zamanda okuduğu ve devam ettiği bu sure hürmetine o kuluna kısa zamanda evlenmek nasip eder.
Dargın olan eşlerin aralarının düzelmesi için de 3 veya 7 kere okunursa, eşlerin arası düzelir. Aralarındaki soğukluk ve kızgınlık Allah’u Teala’nın izniyle gider, birbirlerine karşı muhabbet meydana gelir.
Bu sureyi okumayı adet haline getiren kimseye, Müslüman memleketlerinde Cuma namazına gelen ve gelmeyen kimselerin sayısı kadar sevap verilir.
Bu sureyi okumaya devam edenler, şeytan vesveselerinden korunur.
Cuma suresinin 4. ayeti bir yere asılırsa, orası bereketlenir. Allah’u Teala, o yeri her türlü felaketlerden korur.

Bir Gayri Menkulun Kolayca Satılması veya Kiraya Verilmesi için

Baharda yada yazları taze bir karınca yuvasının etrafındaki kümecikten taze toprak alınır ve karıştırılarak üzerine gönlünüz itimat edinceye kadar cuma suresinin son yarım sayfası tek sayılar adedinca tekrarlanarak okuyup üflenir sonra bu toprak cuma saatinde veya perşembe ikindiden sonra gayri menkulun köşelerine ve iç duvarlar veya sınırı hizasınca saçılır ve gelecek müşterilerden hayırlı olanı seçilir

Yorum Gönder

0 Yorumlar